вторник, 15 юни 2010 г.

Покупка на жилище на “зелено”

Покуплата на ново жилище е вълнуващ момент, в който влагаме толкова много емоция, че много често, увлечени от розови мечти, не забелязваме огромното количество подводни камъни.

-> Първото нещо, на което трбява да се обърне внимание, е квадратурата. Любим търговски трик на продавачите е да обявят изключително атрактивна цена на квадратен метър. Но … имайте предвид, че освен квадратурата на апартамента, тук Ви се калкулирарт и общите части (стълбища, коридори, асансьори и т.н.). Като ги сметнете и тях, няма да бъде изненада ако апартаментът се окаже поне с 20% по-скъп.

-> Срокът, в който ще бъде готов. За да може законно да се ползва една новопостроена сграда, тя трябва да е “готова” - въведена в експлоатация (да има* акт 16).

Много често Ви се обещава краен срок, но когато стигнете до него се оказва, че срокът бил всъщност за акт 15, а не за акт 16, т.е. трябва да чакате неопределено време, докато имотът Ви стане окончателно готов. Имайте предвид, че сградата без акт 16, не получава достатъчно ток, за всички обитатели. Освен това, като нищо може да го отрежат, без да можете да се защитите.

Като става въпрос за срок за завършване, някои предприемачи, които не могат да си организират процеса достатъчно добре, и по тази причина се замотват, имат навика да оправдават закъснението си с Енергото, Общината и кой ли още не. Оправданията им може и да звучат логично, но трябва да бъдат категорично отхвърлени. След като са дали срок, значи са си направили сметката за всички възможни проблеми. Ако не успеят да го спазят, си е техен проблем. Не проявайте излишна милост, защото ако не сте си направили сметката и не успеете да намерите парите, които сте обещали, продавачът няма да бъде милостив към Вас.

-> Степента на завършеност. Преди да сте подписали договора и да сте дали парите, Ви се показват хубави цветни картинки на едно прекрасно обзаведено жилище. Оказва се, че в договора сте се “съгласили” да получите имота в степен на завършеност “на шпакловка и замаска“. Довършителните работи (теракоти, фаянс, боядисване, пракет, мивки и т.н.) се заплащат отделно, при това Ви се иска една повече от прилична цена.

Искайте категорично да се запише в каква степен на завършеност ще Ви бъде предаден апартаментът.

-> Обслужващото помещение (мазето). Ако питате продавача, цената на апартамента, си е за него, а мазето е отделно. Да, ама в закона пише, че не може жилището да няма обслужващо помещение (било то таван, мазе, килер). И ако се опитат да Ви прехвърлят апартамент без такова помещение (защото не сте си платили за него), нищо чудно нотариусът да Ви върне.

-> Цената, на която Ви прехвърлят апартамента. Много често се получава така, че плащате една цена, а в нотариалния акт пишат друга. На Вас Ви се обяснява, че това се прави само и единствено заради Вас, за да си спестите такси по прехвърлянето, но ако си направите експеримент и поискате да се запише пълната цена, със сигурност няма да срещнете разбиране. Причината за това, е, че като се запише по-ниска стойност, строителят крие данъци. То си е Ваша работа дали ще му помогнете, но преди да се съгласите, се замислете, дали този човек, който е взел толкова много пари, заслужава да заграби и още, при това незаконно.

-> Датата на прехвърлянето на собствеността. Сигурно Ви се струва, че е съвсем логично, като сте си платили стоката, да си я получите и официално. Да, но в тези трудни времена на безпаричие някои строители започват да проявяват дразнеща липса на желание да “Ви дадат нотариалния акт”, при положение, че сте си платили всичко. И докато се чудите кога ще свършат всичките извинителни причини, които се появяват и кога ще грабнете мечтания документ, в един момент се появяват данъчните или някоя банка и прибират всичко на строителя, а Вие си оставате с пръст в уста.

Причината продавачът да не иска да Ви прехвърли апартамента е в това, че в момента, в който нотариалният акт стане факт, продавачът е длъжен да плати 20% ДДС върху цената. А пък, незнайно защо, на него не са му останали достатъчно пари и той предпочита да инвестира скромните си спестявания в нов джип, вместо да Ви даде вашето си.

Искайте да се определи точна дата на нотариалното прехвърляне на имота и сложете сериозни неустойки за всеки ден забава. Ако въпреки всичко продавачът не Ви прехвърли имота в срок, не се колебайте да го подгоните в съда. Дори и най-скъпият адвокат, ще Ви струва евтино ако го сравните с парите, които сте дали на предприемача и които можете да загубите.

-> Написването на нотариалния акт. Много често, като отидете да плащате при нотариуса, към таксите, които трябва да си платите, Ви се прибавя и хонорар за написване на нотариалния акт (който не е 10 лв). Имайте предвид, че този, който Ви продава имота, трябва да направи за своя сметка абсолютно всичко необходимо, за да Ви прехвърли собствеността (включително и изготвянето на нотариалния акт). Събирането на допълнително пари и за това е меко казано “скандално”.

В друга публикация ще напиша и за ипотеките и другите неприятни изненади, които биха могли да се появят в хода на покупката.

Искам да уточня, че под слънцето има много коректни и честни строителни предприемачи. Настоящата публикация не е предназначена за тях, а за другите, на които спокойно може да се сложи табелата “Нагляр”.

Няма коментари: